Przyklejamy na ścianę fototapetę papierową


Dekorowanie, układanie, aplikacja, a może po prostu przyklejanie fototapet do ścian znacznie różni się od naklejania zwykłych tapet. Tapety produkowane są najczęściej w 50 cm pasach zwanych brytami, a fototapety w brytach dochodzących do 150 cm szerokości.

Producenci fototapet zapewniają, że zadanie nie jest trudne i każdy, kto choć raz w życiu przyklejał zwykłe tapety z naklejaniem fototapet poradzi sobie bez problemu.

I rzeczywiście – zadanie nie należy do działań na liczbach urojonych. Prosta sprawa. Podobnie jak prostą sprawą jest trafienie łyżką do ust. Zastanów się jednak ile razy w początkowej fazie nauki samodzielnego jedzenia marchewka wylądowała na śliniaku. Czy aby na pewno chciałbyś wywalić fototapetę zakupioną za kilkaset złotych do kosza? Jestem przekonany, że NIE!

Zdjęcia wykonano podczas montażu fototapety o szerokości 700 cm i wysokości 270 cm w nowo otwieranym sklepie z odzieżą damską w Galerii Arkady przy ul. Legnickiej we Wrocławiu.

Krok pierwszy.

Uwaga! Fototapety nie służą do zaklejania dziur w ścianach. Ich funkcja ma charakter dekoracyjny. Naklejaj zawsze na gładkie, odtłuszczone ściany, które mają zwartą powierzchnię. Nie gruntuj ścian preparatami do gruntowania malarskiego. Więcej o gruntowaniu przed tapetowaniem przeczytasz później.

Krok drugi.

Niezbędnik narzędziowy.

1. Fototapeta – bez niej cała dalsza praca pójdzie na marne.
2. Klej – odpowiedni do układanej fototapety.
3. Wiadro – w nim rozrobisz klej.
4. Patyk – nim rozrobisz klej.
5. Drugie wiadro – w nim rozrobisz grunt.
6. Pędzel ławkowiec – nim będziesz rozprowadzał: grunt na ścianie i klej na fototapecie.
7. Pędzel mniejszy – nim wykonasz poprawki.
8. Folia zabezpieczająca do malowania – na niej rozłożysz fototapety przed ich naklejaniem.
9. Taśma papierowa malarska – przyda się do przymocowania folii do podłogi.
10. Miękkie ściereczki – nimi będziesz wygładzać fototapetę.
11. Dostęp do bieżącej wody – tam wymyjesz i zamoczysz ściereczki.
12. Nożyczki – czasami się przydają.
13. Nożyki do cięcia tapet lub wykładzin – najlepiej kup kilka sztuk.
14. Drabina rozstawna, wolnostojąca – na niej będzie stała najwyższa osoba.
15. Dwie osoby do pomocy – pomoc jest niezbędna.
16. Beczkę dobrego humoru oraz dwie beczki spokoju – bez opanowania będzie kiepsko.

tapetowanie-nakładanie-kleju

Krok trzeci.

Sprawdziłeś! Ściana na której ułożysz fototapetę nie ma dziur, jest sucha, nie tłusta i pod wpływem dotknięcia nie zamienia się w konfetti. Wszystko w porządku! Czas sprawdzić czy, to co zamierzasz przykleić jest fototapetą.
Krok czwarty.

Skoro ściana jest OK, wyciągasz z woreczka folię malarską i rozkładasz ją na podłodze, a następnie mocujesz taśmami w taki sposób aby nie zamieniała się w balon.

Na folii rozkładasz całą fototapetę!
Uwaga!
To nie żart!
Zanim zaczniesz cokolwiek robić sprawdź czy:

– kolory brytów nie różnią się odcieniami,
– wzór na brytach jest zbieżny.

Zbieżny wzór na brytach?
Ano, tak!

Sprawdź czy wzór na całej długości jest właściwie spasowany (nie jest przesunięty).

Przykład.

Zamówiłeś wzór drzewa.
Doskonale!
Rozkładając bryty sprawdzasz czy wszystkie poziome linie się zbiegają: gałązki, liście, promyki słońca… nie powinny być przesunięte. Powinny stanowić kontynuację wzoru z poprzedniego brytu. Gdy zbiegają się w górze fototapety – powinny zbiegać się w jej dolnej części.

Sprawdź czy tapeta nie została uszkodzona podczas transportu. Wprawdzie delikatne załamania wyprostujesz podczas układania, ale dziury nie załatasz.

tapetowanie-klejenie-na-ścianie

Krok piąty.

(nareszcie właściwe działanie)

Rozrób klej.

Klej rozrabiaj w proporcjach zalecanych przez producenta. Nie więcej i nie mniej wody niż producent zaleca.

Do drugiego wiadra odlej litr kleju i dolej w proporcjach tyle wody ile wymaga uzyskanie gruntu. Tak uzyskanym gruntem pomaluj miejsce, gdzie będziesz kleił fototapetę.

Z dalszymi działaniami odczekaj do chwili, gdy ściana wyschnie.

W tak zwanym: „między czasie” możesz odciąć brzegi zabezpieczające fototapetę przed uszkodzeniem w czasie transportu. Takie zabezpieczenie jest czasami stosowane przez producentów fototapet i chwała im za to. Pamiętaj, aby odcinając zabezpieczenie odcinać około 1mm fototapety. Nie zostawiaj białego! Biały papier będzie brzydko wyglądał na ścianie.

tapetowaniewyciskanie-bombli

Krok szósty.

Ściana wyschła!
Fototapeta gotowa do klejenia!
Klej gotowy do użycia!
Wszystko gotowe i pod ręką!

Czas zaczynać klejenie!

tapetowanie-dociskanie-w-dol

W zależności od rodzaju kleju i materiału, na jakim fototapeta została wydrukowana pomaluj klejem ścianę lub pierwszy bryt fototapety.

Klejem pokrywamy fototapety wyprodukowane na papierze, a fototapety winylowe na fizelinie przyklejamy na klej rozprowadzony na ścianie.

Najwyższy z waszej trójki będzie trzymał fototapetę od góry, dwie pozostałe osoby od dołu koordynować ułożenie brytu. W razie potrzeby użyj drabiny rozstawnej.

Podczas przyklejenia brytu, powoli wypchnij spod niego powietrze. Powinieneś wiedzieć, że bąble pod płachtą fototapety można z grubsza podzielić na:

– klejowe (wyschną i nie będzie po nich śladu)
– powietrzne (gdy tapeta wyschnie pozostaną nie doklejone miejsca)

Czas na czyszczenie brytu.

Dokładnie wymyj bryt fototapety z kleju. Jeżeli kupisz fototapetę słabej jakości możesz spotkać się z problemem zmywania farby. Zapytaj producenta, czy farba, jakiej użył do druku jest zmywalna! Jeżeli nie jest zmywalna masz kłopot. Musisz kleić w taki sposób, aby nie pobrudzić fototapety klejem.

Po naklejeniu pierwszego brytu naklejasz kolejne, aż do szczęśliwego końca, Zadowolenie z klejenia fototapety http://agoteka.pl/4/fototapety a ostatnim etapem jest przycinanie fototapety.

Delikatnie i bardzo powoli – ostrym nożykiem dotnij odstające fragmenty fototapety.

Praca zakończona.
tapetowanie-nakadanie-kolejnzch-brytów