Odnawiamy starą lampę


Marząc o nowym żyrandolu ruszasz do sklepu i… spotyka Cię pełne zaskoczenie. Nie dość, że wszystkie żyrandole są podobne, to jeszcze ich ceny są zabójcze. Zastanów się jednak przez chwilę. Może jednak nie musisz tracić setek złotych na nowe źródło światła. Wystarczy odrobina inwencji i kilkadziesiąt złotych, a dopasujesz stary żyrandol do nowego wnętrza.

Jeszcze do niedawna, dekoracje o których będziemy mówić były niemożliwe do wykonania. Powszechnie stosowane żarówki uniemożliwiały wykonanie dekoracji lampy. Temperatura, do jakiej się nagrzewały wykluczała montaż elementów dekoracyjnych na kloszach. Dzisiaj, gdy w naszych kinkietach i żyrandolach królują świetlówki sprawa wygląda zupełnie inaczej. Zastanów się nad liftingiem starej lampy! Liftingiem przy pomocy naklejek wycinanych z jednokolorowej folii.

Po pierwsze źródło światła.

Zdecydowanie polecam świetlówkę. Tania w eksploatacji i emituje zdecydowanie mniej ciepła od tradycyjnych żarówek. Lampa, którą udekorowano motywem roślinnym. Naklejka http://agoteka.pl/naklejki-kwiaty została wykonana w negatywie – wzór nie zasłania światła.

Po drugie klosz lampy.

Dla wykonania dekoracji wymagany jest klosz o płaskiej, jednolitej powierzchni. Dekoracji nie wykonasz na kloszach, które są perforowane lub wykonane z tkaniny. Elementy roślinne na żyrandolu. Naklejka „spadających liści” została wykonana w pozytywie – wzór zasłania źródło światła.

Po trzecie wzór i kolor.

Przejrzałem rynek i nie znalazłem firmy oferującej naklejki na klosze lamp. Wzory jakie zastosowałem przy dekoracji pochodzą ze sklepu internetowego z naklejkami ornamentyka.pl, która zgodziła się na współpracę z osobami pragnącymi wykonać samodzielną dekorację kloszu lampy.

Kolor naklejki dobierz w zależności od oprawy lampy. Jeżeli przeważają elementy miedziane, zachęcam do wykonania naklejki w kolorze metalicznej miedzi, jeżeli elementy lampy są chromowane, zachęcam do srebrnej – metalicznej folii. Innymi słowy kieruj się kolorem elementów, z jakich wykonana jest lampa.

Lampa udekorowana wzorem kobiety. Elegancki wzór retro, który wprowadza do pokoju klimat XIX wiecznej Francji. Naklejka została wykonana w pozytywie – wzór zasłania światło.

Po czwarte wykonanie.

Po wybraniu wzoru musisz zadecydować, czy chcesz, aby świecił się wzór, czy otwór po wzorze. Jeżeli interesuje Cię pierwsza alternatywa poproś o wykonanie naklejki jako pozytyw, a jeżeli chcesz, aby światło przenikało przez elementy wzoru – poproś o wykonanie naklejki w negatywie.

Lampa z dekoracją kobiety. Wspaniała dekoracja miejsca nawiązującego do przełomu XIX i XX wieku. Naklejka została wykonana w negatywie – wzór nie zasłania światła.

Uwaga!

Zanim zadzwonisz do producenta naklejek dokładnie zmierz wymiar klosza lampy. Jeżeli szukasz nalepki w pozytywie musisz ją zamówić odrobinę mniejszą, aby zmieściła się na kloszu. Jeżeli masz zamiar wykonać naklejkę w pozytywie wykonaj ją odrobinę większą z zastrzeżeniem, że wielkość wzoru pozostanie mniejsza.

Nigdy nie dekoruj lampy w której została wkręcona zwykła żarówka.

Samo naklejanie jest proste i nie różni się od naklejania wzorów na ściany.