Obraz podświetlany od spodu


Jeżeli lubisz delikatne, rozproszone światło, zastanów się nad zamontowaniem dekoracji, którą opisano w tym artykule. Salon, pokój dzienny, sypialnia, jadalnia, kuchnia, przedpokój, klatka schodowa, łazienka … właściwie każde miejsce nadaje się do dekoracji podświetlanym panelem.

Do wykonania świetlnego panelu będziesz potrzebować kilku elementów:
Płytę pleksę (PMMA) lub poliwęglan lity lub bezbarwny matowy polistyren.
Kołki rozporowe – dystansowe.
Folia samoprzylepna z wydrukowanym wzorem.
Listwy świecących diod LED.
Zasilacz do diod LED

Prawda, że niewiele?
Wszystkie elementy możesz kupić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że będziesz wiedzieć, czego szukać, a na pewno znajdziesz dostawcę w internecie.

Naklejka na płyte pleksi

Naklejka na płyte pleksi

Płytę pleksę

Jeżeli kupisz płytę matową i dodatkowo zamówisz naklejkę z ciemnym wzorem np. miasta w nocy, światło prawie nie będzie przenikać przez powierzchnię obrazu. Właściwie nie będzie widoczne, gdyż kontrast między światłem wydobywającym się z boku płyty sprawi, że oko patrzącej osoby nie będzie w stanie dostrzec, jaki wizerunek jest podświetlany. Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie folii samoprzylepnej przeźroczystej na płytę matową, a folii samoprzylepnej matowej na przeźroczystą płytę. Pamiętaj, że płyta nie powinna opierać się o sąsiadującą ścianę, meble itp – przecież chcesz podświetlić pokój, a zatem nie możesz zasłonić źródła światła pod płytą. Orientalny salonik w którym dekorację stanowi fragment fresku z Kaplicy Sekstyńskiej wykonany przez Michała Anioła. Obraz podświetlono diodami w kolorze czerwonym.

Kołki dystansowe

Kołki dystansowe montujesz w zależności od ciężaru oraz wielkości płyty, na której zamontujesz naklejkę. Więcej o ilości wymaganych kołków dowiesz się przy ich zakupie.

Folia samoprzylepna z wydrukowanym wzorem

Najbardziej dekoracyjny element podświetlanego panelu. Wybór wzorów jest nieograniczony. Zaczynając od wzorów roślinnych, zwierzęcych, a kończąc na abstrakcyjnych. Na folię samoprzylepną można nadrukować reprodukcję malarską, grafikę komputerową 3D, lub zdjęcie rodzinne. Możesz zlecić nadruk praktycznie wszystkiego, a jej naklejanie na płytę PMMA nie różni się niczym od naklejania folii na drzwi szafy wnękowej czy drzwi wewnętrznych – dużo wody z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Zachęcam do odwiedzenia sklepu z tapetami z którego pochodzą wzory użyte w tym artykule jego stonę znajdziecie pod tym linkiem http://agoteka.pl/4/fototapety

Diody LED

Zachęcam do użycia diod sprzedawanych w świecących pasach. Listwa z szeregiem diodowego węża generuje delikatne rozproszone światło, które doskonale nadaje się do zastosowania przy podświetlaniu obrazu. Diody możesz nabyć w różnych kolorach: zielonym, niebieskim, białym zimnym, białym ciepłym. Zastosuj diody w kolorze, które będą współgrały z charakterem miejsca oraz kolorami, jakie się w nim znajdują. Nie zapominaj również o kolorach wydruku oraz o przenikającym spod niego kolorze światła emitowanego przez diody LED. Pamiętaj, że jeżeli wybierzesz światło żółte, a na panelu nakleisz obraz nieba, to może ono świecić na zielono. Jestem przekonany, że wybierając do salonu wzór nieba chciałeś, aby było ono niebieskie, a zatem zielony kolor jest, co najmniej niepożądany. Najbezpieczniejszy jest kolor biały, który nie zmienia barwy innych kolorów. Diody LED możesz kupić w sklepie internetowym

Montaż podświetlanego panelu.

Wybierz miejsce, które pragniesz ozdobić rozproszonym światłem, a następnie zmierz jego szerokość i wysokość. Zamów płytę PMMA o takich rozmiarach, aby zmieściła się na ścianie. Zachęcam do pozostawienia, co najmniej kilkudziesięciu centymetrów wolnej przestrzeni między krawędzią płyty, a najbliższym przedmiotem lub elementem konstrukcji pomieszczenia. Następnie zamów naklejkę. Pamiętaj, że naklejka powinna być odrobinę szersza od płyty (pół centymetra z każdej strony). Dzięki temu zabiegowi jej naklejanie na płytę PMMA będzie znacznie prostsze. Następnie w Płycie PMMA wywierć otwory korespondującymi z kołkami dystansowymi, które wkręcisz w ścianę. Przyklej wydrukowaną naklejkę do płyty. Ostrym nożykiem do cięcia tapet lub wykładzin podłogowych wytnij w folii otwory na kołki dystansowe. Zamontuj przewód transformator oraz podłącz do niego diody LED. Na wkręcone kołki nałóż płytę.